Martwicze zapalenie naczyń

Martwicze zapalenie naczyń to bardzo zróżnicowane schorzenie. Ogólnie polega ono na zapaleniu ścianek naczyń krwionośnych. Martwicze zapalenie naczyń może zakłócić prawidłowy przepływ krwi, co z kolei może prowadzić do różnego rodzaju uszkodzeń skóry i mięśni (w tym martwicy oraz obumierania tkanek, a nawet całych narządów).

Zapalenie naczyńSchorzenie może dotknąć naczynia krwionośne w dowolnej części ciała chorego. Jest to choroba występująca niezwykle rzadko, a jej przyczyny są nieznane. Z całą pewnością można jednak stwierdzić, że jest to choroba autoimmunologiczna (autoagresywna). Autoagresja to stan chorobowy, w którym układ immunologiczny chorego wytwarza przeciwciała atakujące i niszczące zdrowe komórki organizmu.

Dlatego też ryzyko wystąpienia martwiczego zapalenia naczyń jest znacznie większe wśród osób cierpiących na inne choroby autoimmunologiczne (np. toczeń rumieniowaty układowy lub reumatoidalne zapalenie stawów).

Objawy martwiczego zapalenia naczyń mogą być różne w zależności od tego, jaka część ciała została zaatakowana chorobą. Jednakże podstawowymi objawami, które występują od początku rozwoju schorzenia i które można zaobserwować bez wykonywania szczegółowych badań, to dreszcze, zmęczenie, gorączka i utrata masy ciała. W wyniku podstawowych badań krwi można też stwierdzić anemię i leukocytozę.

Ponieważ schorzenie może mieć różne objawy w zależności od zaatakowanego narządu, to również i objawy mogą być bardzo różnorodne. Dlatego lekarz podejrzewający martwicze zapalenie naczyń powinien zlecić badanie krwi pod kątem obecności przeciwciał przeciw cytoplazmie neutrofilów (ANCA).

Ich obecność może oznaczać, że pacjent cierpi na to właśnie schorzenie, w szczególności jeśli lekarz stwierdzi dysfunkcje co najmniej dwóch narządów ciała. Dla potwierdzenia diagnozy przeprowadza się biopsje lub RTG obszarów zmienionych chorobowo.

Leczenie martwiczego zapalenia naczyń polega na przyjmowaniu przez chorego steroidów. Leki tego rodzaju zmniejszają stany zapalne. W początkowej fazie leczenia, dawki leków są wysokie, ale w miarę ustępowania objawów, są one zmniejszane. W najcięższych przypadkach konieczne jest zastosowanie chemioterapii polegającej na podaniu pacjentowi cyklofosfamidu (jest to lek stosowany w terapii nowotworów).

Niezależnie od zastosowanych leków, trzeba je przyjmować jeszcze długo po zakończeniu kuracji, a w niektórych przypadkach nawet do końca życia. Osoby cierpiące na martwicze zapalenie naczyń muszą pozostawać pod stała kontrolą lekarza, ze względu na ryzyko wystąpienia powikłań w postaci schorzeń neurologicznych, zaburzeń pracy serca lub płuc oraz patologicznych zmian w pracy nerek. Obserwacja pacjenta pod kątem wystąpienia wymienionych powikłań jest konieczna, celem jak najszybszego reagowania odpowiednim leczeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *