Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów

Pojęcie młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów, to schorzenie polegające na przewlekłym zapaleniu stawów występujące u dzieci poniżej 16 roku życia. Aby można było mówić o młodzieńczym idiopatycznym zapaleniu stawów, objawy chorobowe muszą utrzymywać się przez co najmniej sześć tygodni.

Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów powoduje trwałe uszkodzenia w narządach ruchu chorego. Na chorobę tę mogą zapaść dzieci w każdym wieku, nawet niemowlęta. Obserwacja zachorowań na całym świecie pozwoliła ustalić, że bardziej narażone na zachorowanie są dziewczęta. Choroba atakuje niestety nie tylko stawy. Zazwyczaj pojawiają się również uszkodzenia narządu wzroku i narządów wewnętrznych takich jak nerki, serce czy wątroba.

Zapalenie stawówPrzyczyny choroby, na chwilę obecną, nie udało się do końca określić. Wiadomo, że choroba ta ma podłoże autoagresywne. Oznacza to, że układ odpornościowy dziecka z nieznanych przyczyn zaczyna wytwarzać przeciwciała, które atakują i niszczą zdrowe komórki organizmu. Jak do tej pory udało się dowieść, że ogromny wpływ na zachorowanie mają infekcje. Duże znaczenie mają również czynniki genetyczne, płeć oraz w pewnym stopniu czynniki środowiskowe.

Zdiagnozowanie młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów nie jest łatwe i wymaga przeprowadzenia szerokiego wachlarza badań. Do pierwszych objawów ogólnych należą utykanie i sztywność poranna. Obecny jest też ból, mogą wystąpić obrzęki i wysięki. Rzadziej pojawiają się takie objawy jak zaburzenia łaknienia, spadek masy ciała, gorączka oraz nieswędzące wysypki na skórze.

Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów można podzielić na cztery główne typy: skąpostawowe (kiedy zmianami chorobowymi objęte są mniej niż 4 stawy, a zazwyczaj jest to tylko jeden staw), rozszerzające (kiedy zapalenie jednego stawu zaczyna rozszerzać się na inne stawy), wielostawowe (kiedy zaatakowanych chorobą jest więcej niż 5 stawów) oraz układowe (nie ma tu wyraźnie zaatakowanych konkretnych stawów).

W przypadku zapalenia skąpostawowego istnieje bardzo duże ryzyko związane z dodatkowym schorzeniem oczu w postaci zapalenia błony naczyniowej, które może prowadzić nawet do ślepoty. W przypadku odmiany układowej, diagnostyka oraz leczenie są najtrudniejsze. Jest to jednocześnie jedyna odmiana, która nieodpowiednio lub zbyt późno leczona, realnie zagraża życiu dziecka.

Leczenie młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów polega na farmakoterapii, terapii usprawniającej oraz zabiegach operacyjnych. Ćwiczenia usprawniające uszkodzony staw powinny być prowadzone natychmiast po zdiagnozowaniu choroby.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *